Čtvrtek, 13 dubna, 2023
novinky

Jak položit suchou podlahu?

Redakce doporučuje

Pokud potřebujete vyrovnat nerovnosti podkladu nebo vylepšit zvukově izolační a tepelně izolační vlastnosti podlahy, máte málo času na realizaci a nechcete stavbu dodatečně zatížit, zvažte použití suché podlahy. Suchá podlaha představuje vhodné řešení jak pro dřevostavby, tak i pro rekonstrukce. Co si vlastně pod slovním spojením máme suchou podlahu reálně představit?

Jedná se v podstatě o plovoucí podlahu z homogenních sádrovláknitých podlahových dílců. Ty se ukládají na podklad nasucho a spojují lepením a šroubováním. Jejich realizace nevyžaduje žádné mokré procesy, které jsou nezbytné například. při zhotovení klasických litých cementových nebo anhydritových potěrů. Po uložení desek tak můžete téměř okamžitě ukládat finální podlahovinu. Zároveň se vyhnete nechtěnému zatečení vody do nižších podlaží při zhotovení podlahy v patře či v podkroví. Díky nízké hmotnosti nepředstavují riziko nadměrného zvýšení zátěže stávajících stavebních konstrukcí, ale zároveň vykazují dostatečnou únosnost a mechanickou pevnost. Jsou vhodné i pro podlahové vytápění a v kombinaci s vhodným hydroizolačním nátěrem i do prostor se zvýšenou vzdušnou vlhkostí.

Klasické sádrovláknité podlahové desky Knauf Brio jsou dostupné o tloušťce 18 a 23 mm. Pokud byste však chtěli vylepšit i zvukově izolační a do určité míry i tepelně izolační vlastnosti podlahy, pak doporučujeme použít podlahové prvky s nalepenou tepelně izolační vrstvou na bázi EPS nebo dřevovlákna z rubové strany desky. Celková tloušťka těchto desek je pak u dřevovlákna
18 + 10 mm izolace = 28 mm, nebo 23 + 10 mm izolace = 33 mm. Při izolaci na bázi EPS je to
18 + 20 mm izolace = 38 mm.

Sádrovláknité podlahové desky se mohou ukládat na vyrovnaný podklad. V případě menších nerovností se doporučuje povrch vyrovnat samonivelační cementovou nebo sádrovou podlahovou stěrkou, případně při větších nerovnostech nanést vyrovnávací podsyp. Tak jako u běžných plovoucích podlah, i v tomto případě je třeba po obvodu místnosti uložit dilatační okrajový pásek na bázi minerální vlny. Pásek na bázi EPS se v tomto případě z hlediska akustiky nedoporučuje. Desky se ukládají na připravený podklad a spojují lepením a šroubováním přes vyfrézovanou půldrážku. Druhý den, po zaschnutí lepidla, stačí už jen přebytečné lepidlo odstranit, spoje mezi deskami vytmelit a můžete klást finální podlahovinu.

Budete potřebovat

Materiál

Dilatační okrajový pásek na bázi minerální vlny
Dřevovláknitou izolační desku WF
Sádrovláknitou podlahovou desku Knauf Brio 23 (rozměry š × d: 600 × 1 200 mm, tloušťka: 23 mm)
Epoxidové lepidlo Knauf Brio Falzkleber
Šrouby SN 22 (u desek Knauf Brio 18 šrouby SN 17)
Finální tmel Knauf Uniflott
Nářadí

ruční kotoučovou pilu
akumulátorový šroubovák
nerezovou lžíci na tmel
špachtli
ocelové hladítko
Po obvodu místnosti uložte dilatační okrajový pásek na bázi minerální vlny. Při průniku vlhkosti z podkladu do konstrukce použijte PE folii o tl. 0,2 mm as přesahem min. 200 mm a vytáhněte ji na stěnu až ke konstrukční výšce podlahy.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Měřicí přístroje pro profesionály mnoha oborů

Jste elektrotechnikem, revizním technikem, pohybujete se v oblasti vědy či například automobilového průmyslu a ke své práci využíváte měřicí přístroje?...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img