Sobota, 31 prosince, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
CestováníVíkendový tip: zamiřte do Milána a Bergama

Víkendový tip: zamiřte do Milána a Bergama

Milán a Bergamo jsou skvělá víkendová dvojka pro milovníky historie, módy, umění a zejména výborného italského jídla.

  1. den: poznáváme Milán
    Velká výhoda Milána je v jeho poloze. Let je ideální absolvovat v pátek večer nebo v sobotu ráno a do dvou hodin od nástupu do letadla už můžete sedět ve městě a zapíjet sklenicí prossecca italské lasagne.

Duomo di Milano

Kompaktnost města umožňuje projít všechny jeho hlavní památky už za jeden den. Co nevynechat? Největší tahák je samozřejmě gotická katedrála Duomo di Milano. Jeho originální budova se začala stavět v roce 1386 a zdobí ji celkem 3400 soch. Pro návštěvníky je zpřístupněna střecha katedrály, ze které je krásný výhled na přilehlé náměstí Piazza di Duomo.

Hned vedle katedrály se nachází nákupní pasáž Galleria Vittorio Emanuele plná obchodů světoznámých značek. Inu, Milán nenechává nic dlužného své pověsti města módy. Zrodily se zde značky takových zvučných jmen jako Prada, Dolce & Gabbana, Miu Miu či Moschino, které zde mají stále svá sídla. Milánský Týden módy patří spolu s Paříží a New Yorkem k největším událostem módního průmyslu.

Galleria Vittorio Emanuele, proč jít do Milána

O pár ulic dále stojí nenápadná budova divadla, opery a baletu La Scala, které bylo slavnostně otevřeno již v roce 1778. Do dnešních dnů hostilo divadlo premiéry oper od Pucciniho, Verdiho a dalších italských velikánů

Když mluvíme o umění, v milánském kostele Santa Maria delle Grazie je vystaven obraz Poslední večeře od Leonarda. Doporučujeme rezervaci předem, protože lístky jsou vyprodané i 2 týdny předem.

Castelo Sforzesco

Za návštěvu stojí také velký park Parco Sempione, jehož značnou část zabírá pevnost Castello Sforzesco ze 14. století. Původně byla vybudována na obranu města, ale když se stal milánským vojevůdcem Francesco Sforza, dal pevnost zrekonstruovat. Dnes je sídlem muzea a galerie, ukrývající například Michelangeovu sochu Pieta Rondanini nebo rukopis Codex Trivulzianus od da Vinciho. Také Milán má svůj vítězný oblouk, který se nachází na konci Parco Sempione. Původně byl postaven na oslavu Napoleonových vítězství, ale po Versailleském míru v 1815 byl přejmenován na Arco della Pace (Oblouk míru).

Je na vás, zda upřednostníte nocleh v Miláně nebo v Bergamu, jehož prohlídka je na plánu druhý den. Město se je vzdáleno od Milána asi hodinu cesty vlakem z nádraží Milano Centrale.

  1. den: Bergamo jako z typického italského filmu
    Bergamo se dělí na Dolní město (Cittá Bassa) a Horní město (Cittá Alta), které se nachází na pahorku nad městem. Doporučujeme odvézt se lanovkou přímo do Starého města, ve kterém se během pár minut přenesete do středověku. Celé staré město je opevněno hradbami, které postavili v 16. století Benátčané.

Citta Alta Bergamo Bergamo

Úzké uličky, malé obchůdky, kavárny a gelaterie vypadají jako z filmu. Projděte se k náměstí Piazza Vecchia, kterému dominuje kašna lemovaná sochami lvů. Vedle náměstí se nachází kostel Cappella Colleoni, nádherné architektonické dílo Giovanniho Antonia Amadea. Stejně impozantní je i bazilice Basilica di Santa Maria Maggiore.

Santa Maria Magiore

V Bergamu se nachází Accademia Carrara, škola umění, která patří mezi nejstarší v celé Itálii. Accademia je také galerií se sbírkou 1800 maleb z 15. – 19. století.

Nejlepší výhled na celé Bergamo je z La Rocca di San Vigilio. Dostanete se sem asi za 20 minut pěšky z Horního města nebo zajímavější alternativou – lanovkou.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper