Pátek, 7 dubna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyZájem o runy oživil i Pán prstenů

Zájem o runy oživil i Pán prstenů

Runy jsou systémem, který je opředen tajemstvím i pro soudobé historiky. Odborníci mají několik hypotéz, podle nichž by runové písmo mohlo pocházet snad z řeckého, římského nebo dánského písma, případně kurzívy.

Runám bývá připisován dokonce mytologický původ. A snad právě četné legendy opřádající jejich vznik, stojí i za tím, že zájem o runy přetrval až do současnosti.

Ve slavném románu Hobit, který napsal J. R. R. Tolkien, se rovněž objevily anglosaské runy, aby se vytvořila souvislost mezi mapou a elfy. V severské mytologii jsou elfové skutečnými postavami a existují v jednom z devíti světů.

Pozdější filmové zpracování legendárního Pána prstenů definitivně oživilo zájem o dílo slavného spisovatele, a tím i o runy jako takové. S jistou nadsázkou proto můžeme říci, že J. R. R. Tolkien z run do jisté míry udělal fantasy písmo, přestože se samozřejmě jedná o skutečný systém, který se v Evropě používal, a to překvapivě dlouho. Na švédském venkově runy například k dekorativním účelům vydržely až do počátku 20. Století.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech či o špercích? Mrkněte na náš blog.

Předchozí článekPraha není jen o rušném víru velkoměsta, ale hodí se i jako dovolená pro rodiny s dětmi
Další článekInstalatéři Praha – kvalitně odvedená práce za dostupnou cenu

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper