Čtvrtek, 13 dubna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZajímavostiTermín se posouvá, NASA plánuje vyslat na Měsíc loď bez posádky v...

Termín se posouvá, NASA plánuje vyslat na Měsíc loď bez posádky v únoru

Původně chtěli loď vyslat už koncem letošního roku.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pátek oznámil, že lunární misi Artemis 1, v jejímž rámci chce vyslat na Měsíc kosmickou loď bez lidské posádky, plánuje uskutečnit v únoru příštího roku. Informovala o tom agentura AFP.

NASA chtěla původně provést tento let ještě koncem současného roku, ale v plánu nastaly časové posuny. Ve středu však úřad dosáhl významného milníku, když se mu v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě podařilo připevnit kosmickou loď Orion na nosnou raketu Space Launch System (SLS).

Poté, co raketu s již připevněnou lodí otestují, ji v lednu převezou na startovací rampu na závěrečnou zkoušku. Zatímco nejbližší možný termín startu rakety byl vytyčen na 12. února, poslední příležitost ke startu ve stejném měsíci bude 27. února. Okna pro start však budou iv březnu a dubnu.

Celková délka mise se odhaduje na čtyři až šest týdnů.

Mise Artemis 1 má za úkol otestovat SLS předtím, než do vesmíru odstartuje mise Artemis 2 s lidskou posádkou. Ta je v současnosti naplánována na rok 2023, je však pravděpodobné, že začátek této mise bude také zpožděn.

Mise Artemis 3 s lidskou posádkou by měla přistát na povrchu Měsíce v roce 2024. Američtí astronauti na Měsíci naposledy přistáli v prosinci 1972 v rámci mise Apollo 17.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper