Neděle, 9 dubna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZajímavostiFrancie vyslala do vesmíru svou nejmodernější komunikační družici

Francie vyslala do vesmíru svou nejmodernější komunikační družici

Družice umožní ozbrojeným silám komunikovat rychle a bezpečně v rámci celého světa.
Francie úspěšně vyslala na oběžnou dráhu Země svou nejmodernější družici, která umožní francouzským ozbrojeným silám komunikovat rychle a bezpečně v rámci celého světa.

Předmětná družice „je navržena tak, aby odolala vojenské agresi ze země i ve vesmíru i interferenci“, řekl v neděli pro tiskovou agenturu AFP mluvčí francouzských vzdušných a vesmírných sil plukovník Stéphane Spet.

Může se pohybovat tak, aby unikl útoku

Nosná raketa Ariane 5 s vojenskou družicí Syracuse 4A na palubě vystartovala z kosmodromu u obce Kourou ve Francouzské Guyaně (jihoamerickém zámořském departementu Francie) v sobotu večer místního času.

Mise byla úspěšně završena necelých 39 minut po startu.

Satelit může sledovat své blízké okolí a pohybovat se tak, aby unikl útoku. Družice je také chráněna vůči elektromagnetickým impulsům, které mohou být výsledkem jaderného výbuchu.

Francouzské vesmírné síly

Paříž vytvořila své vesmírné síly v červenci 2019 na pozadí obav, že konkurenční země výrazně investují do rozvoje svých vesmírných technologií. Tato iniciativa je vnímána jako nová vojenská hranice.

Francie v březnu spustila první vojenské cvičení ve vesmíru se záměrem otestovat své schopnosti na obranu vlastních družic. Spojené státy loni prohlásily, že Rusko provedlo z vesmíru nedestruktivní test protidružicových zbraní.

Úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v březnu bez dalších detailů oznámil, že se vyskytly další podobné incidenty.

Investice do francouzského vesmírného programu mají v rozpočtovém období let 2019-2025 dosáhnout 4,3 miliardy eur. Jde však o zlomek částky, kterou ke stejným účelům vynakládají USA a Čína.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper