Neděle, 1 ledna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
CestováníNa Bali najdete spoustu sochařů a děl, problém je je přepravit

Na Bali najdete spoustu sochařů a děl, problém je je přepravit

Ostrov Bali je mimořádně bohatý na umělce. Jsou to dřevo zpracující tesaři a výrobci krásného nábytku, či různých doplňků a poté kamenáři. Umění z kamene či dokonce z kombinace skla a kamene je zde dost viditelné a ovlivňuje i výzdobu místních chrámů, parků, běžných domácností či hotelů. Nádherná a často neopakovatelná díla jakoby ani nebyla vytvářena z kamene, ale šlo o odlitky, jsou ve skutečnosti do hladka opracovány a do detailů vytvarovány velké hlavy Buddhy, hinduistických božstev, nebo jde o kusy zahradního nábytku, zvířat, tygrů, nebo jen různých ornamentů a fontán. Snad nenajdeme část světa, kde by byly oblíbenější různé fontány a kaskádovité vodní systémy. Milují je i Japonci ve svých zahradách, ale Indonésie nezaostává.

Sochařské umění na Bali

Velké množství sochařů není spojením, které by se snažilo poukázat na rozšířené sochařské umění. Jedná se o doslovný popis toho, co může návštěvník ostrova vidět při cestách po Bali. Při pohledu z okna totiž na mnoha místech narazí na domy a dvory, jejichž sousedé mají přesně stejné dvory a podobně je tomu i klidně ještě v 50 dalších domech v daném městě. Vyplněné sochami na prodej jsou takto vystaveny možná i několik měsíců či let. Sochy přitom nacházejí své kupce na ostrově či ze zahraničí. Přicházejí sem často i kupci z Japonska, kteří následně pro umělecká díla hledají způsoby doručení. Zkušenější sochaři a prodejci poskytují přímo i služby doručení, které za roky praxe poznali iv rámci dálkové letecké dopravy. Doručit tak nádhernou obrovskou několika tunovou sochu na Slovensko můžete, ovšem je nutné počítat s obzvlášť náročnými finančními náklady. Tak těžké sochy by totiž bylo nutné přepravovat jen lodí, což by v konečném důsledku vyšlo levněji na Slovensku vyškolit sochaře a dát jim vytvořit kopie těchto děl.

Jelikož žádné z nich nepoputuje na Slovensko a je málo pravděpodobné, že tato díla vůbec dostávají do Evropy. Menší však opravdu cestují zpátky iv kufrech. Kamenná sousoší a vodní kaskády však tvoří mimořádně velkou nadváhu pro kufr, takže přeprava takových materiálů se řídí zvláštními pravidly. Pokud jde o větší sochu, klidně se může stát, že vám letecká společnost ani nepovolí byť za úhradu, přepravu takového díla. Podobné problémy řeší zejména solventnější cestovatelé. Důvod je jednoduchý, zůstávají zaskočeni krásou a vzhledem děl a nedokážou odolat. Zejména dohodnou-li si výbornou cenu. Díla na Bali opravdu mnohokrát stojí tak málo, že to zláká k neuváženým nákupům. Takže pozor.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper