Důvěra v českou ekonomiku tento měsíc klesla. Nálada je horší než mezi spotřebiteli, tak mezi podnikateli, přičemž v případě podnikatele nervozita panuje zejména v průmyslu. Poukázali na to v pondělí zveřejněné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Podle ČSÚ souhrnný indikátor ekonomické důvěry klesl v červenci meziměsíčně o 4,3 bodu na 99,7 bodu. „Vývoj celkové důvěry v ekonomiku v červenci výrazně ovlivnily nedostatek a rostoucí ceny vstupních materiálů a zařízení v průmyslu, což podniky vnímají jako významnou bariéru své činnosti,“ řekl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst, jehož citoval server novinky.cz.
„V dotčených odvětvích se zpomaluje výroba a výrazně se zvyšují zásoby nedokončených výrobků. V reakci na to se mírně snížil počet průmyslových podniků očekávajících růst výrobní činnosti v nadcházejícím období,“ dodal.
Indikátor důvěry podnikatelů klesl o 4,4 bodu na 99,3 bodu. Výrazně se snížil zejména v průmyslu, kde dosáhl 98,7 bodu, což představuje pokles o 9,5 bodu. V oblasti obchodu a služeb důvěra stagnuje.
V případě důvěry spotřebitelů se index snížil o 3,6 bodu na hodnotu 101,9 bodu. „Důvěra spotřebitelů se po tříměsíčním růstu snížila,“ doplnila Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. Jak dodala, spotřebitelé se výrazně obávají dalšího růstu cen, což začínají vnímat jako jeden z možných faktorů ohrožujících celkovou ekonomickou situaci i jejich vlastní finanční situaci.